Myšlienková pasca: Návrat k priemeru

Napísal Miro Veselý.

Magické rozprávky o fantastických účinkoch homeopatie a iných zázračných postupov často vznikajú len z prostého nedorozumenia. Sú totiž mnohé banálne ťažkosti. Drobné ekzémy, bolesti, nachladnutia. Tie zvyčajne zmiznú aj bez akéhokoľvek zásahu. Ak si však kúpite nejaký elixír, nič sa tým nezmení. Stav sa vám zlepší tak, či tak. No ak ste mali aj elixír, zapamätáte si to. Začnete byť horlivým stúpencom takej „terapie“. V takom prípade ide o myšlienkovú pascu zvanú návrat k priemeru.

Ak vás začne bolieť chrbát, zvyčajne to po nejakom čase postupne prejde. Najmä, ak to je bolesť spoluspôsobená stresom a stiahnutým svalstvom. Potom návšteva pokojného a príjemného liečiteľa môžu priniesť uvoľnenie. Bolesť pominie a my si budeme myslieť, že ustúpila práve vďaka špeciálnej terapii, ktorú sme absolvovali.

Alebo dostanete nádchu a je vám nanič. Tak si druhý deň kúpite echinaceové kvapky. Vraj podporujú imunitu, aj keď v klinických štúdiách sa im to príliš nedarí potvrdiť. Začnete si kvapkať a už tretí či štvrtý deň vám je lepšie. Odteraz sa stanete zástancom echinaceových kvapiek. Možno aj zabudnete na príslovie „Nádchu keď neliečiš, trvá týždeň. Keď liečiš, trvá len 7 dní.“ Takto vznikajú fámy o magických účinkoch [sem dosaďte, čo chcete]. Aby to bolo viac sexy, pridá sa sentiment o tisíce rokov tajených znalostiach múdrych šamanov. Je to síce slovný gýč, ale funguje. Mnohí naletia. Ak „liečite“ banálne ťažkosti silou pozitívneho myslenia, šamanizmom, či pomocou reiki, uľaví sa vám. Uľavilo by sa vám totiž aj bez toho.

Na riešenie banálnych a prechodných ťažkostí väčšinou naozaj stačí pofúkať, pohladiť a trocha počkať. Tie isté opatrenia sú však neúčinné, ak bude stav vážny.

Potrebujete zastaviť silné krvácanie, riešiť zápal slepého čreva, začínajúci infarkt, alebo vysokú horúčku dieťaťa? Asi by nebolo dobrým nápadom ísť si kúpiť homeopatické kvapky. Viem, keď podobných veciach začnete pochybovať, znesie sa na vás ezoterický hnev.

Zástancovia magického myslenia vám povedia „a ako potom vysvetlíš toto…?“. A povedia príbeh, ako sa niekto zázračne vyliečil.

Nepodľahnite takej manipulácii. Nie ste to vy, kto má niečo dokázať a vysvetľovať. Vašou úlohou je neveriť neuveriteľným tvrdeniam. Dôkaz musí predložiť ten, kto tvrdí niečo neuveriteľné. Nezvyčajné tvrdenie je nutné podložiť nezvyčajne dobrým dôkazom.

Myslite na to, že vlastná skúsenosť, či skúsenosť niekoho známeho ešte nie je dôkazom. Osobná skúsenosť môže byť len náhoda. Alebo ukážka, ako až veľmi sme ochotní nejakému tvrdeniu uveriť.

Neveríte? Pokojne choďte k liečiteľovi na prehmatanie pudiláru. Ak ho máte hrubý, nájde vám veľa chorôb.

V tejto knihe sa dozviete, čo sa aktuálne deje na internete. Odporúčam ju prečítať každému, kto má pocit, že “na internete je všetko” a že informácie stačí vygoogliť. Môže sa totiž stať, že si obraz sveta zložíte z chybných informácií. V tejto knihe sa naučíte, ako vnímať informácie na internete. Aj to, ako sa brániť závislosti do ktorej sa niektoré firmy aktívne snažia uvrhnúť svojich používateľov.

Overujte si zdroje dát, ktoré čítate

Ak čítate nejaký článok, podočkom kontrolujte 3 informácie: Kto článok napísal? Anonymné články nečítajte. Skoro určite sú to chybné informácie, polopravdy, alebo propaganda. Ak je

Stop digitálnej závislosti

Máte pocit, že ste závislí od mobilu, alebo internetu? Skôr, než s tým niečo spravíte: V skutočnosti nie ste závislí od zariadenia, ale od toho,

Nepoužívajte notifikácie!

Prichádza vám veľa upozornení? Odporúčam vám, úplne si vypnite oznamovanie nových správ sociálnych sietí a aplikácií. Vypnite všetky automaticky generované notifikácie! Aplikácie aj zariadenia sa

Bublina internetového pozlátka

Z videí a článkov sa na nás valia senzácie, šoky a extrémy. To preto, že bežné správy už sú pre ohlušenú pozornosť fádne. Naše životy

Affiliate marketing. Zarobíte si?

Affiliate web sa dá voľne preložiť aj ako „pridružený web“, alebo „partnerský web“. Odborne to však znamená provízny systém predaja. Cieľom tvorcu affiliate webu je

Chcete mať vlastný web?

Možno ste niekde čítali nadšený článok, ako skvelo sa na webe dá zarobiť. Vyrobíte ho raz a potom vám už budú len chodiť peniaze na účet! Nie