Trénujete si poruchu pozornosti?

Napísal Miro Veselý.

Opakovaním činnosti vzniká návyk. Poznáte niekoho, kto často používa svoj telefón a stále odpovedá na správy? Všimnite si, že sa postupne stále menej dokáže plne sústrediť. Neudrží dlho pozornosť na jednej veci. Postupne bude stále menej dôkladný a stále ťažšie sa bude učiť nové veci. Tento jav je tým horší, čím viac času za deň „mobilujete“. A čím je človek mladší, tým horšie následky to bude mať neskôr.

Sociálne siete rozptýlia pozornosť na nepodstatné maličkosti, pikošky, klebety, vtipy. Nespravíte nič veľké a ešte pri tom možno aj vyhoríte.

Sústreďte sa na jednu veľkú vec. Nie na veľa maličkostí.

Najväčšou stratou totiž môže byť to, čo sme mohli spraviť a nespravili. Vždy sa pýtajte, či využívate svoj čas.

  • Murphyho zákon: Ak chcete niečo spraviť, najskôr musíte spraviť niečo iné. Naliehavé maličkosti nám často bránia vykonať dôležité veci.
  • Parkinsonov zákon: „Práca zaberie toľko času, koľko na ňu máme“. Určite si, že napríklad dve hodiny denne budete robiť niečo konkrétne. Naplánujte si, aké výsledky v rámci tých dvoch hodín musíte dosiahnuť. Zvyčajne to zvládnete – predstavte si tú náhodu – práve za dve hodiny.

Mozog sa dokáže automaticky riadiť, ak má úlohu a termín. Keď viete, že sa niečo musí, tak sa nedáte rozptyľovať. Pokiaľ ale nemáte termín, rozptýlenie je vítanou zmenou. Najmä ak sa vám do tej práce veľmi nechce. Tiež ste v meste boli pozerať, ako sa vyvíja tá novostavba? Robotníci podopierali lopaty, posedávali. Pár dní pred odovzdaním však už bol na stavbe čulý ruch, každý pracoval ako včelička. Termín!

Váš život sa „skladá z času“. Časť svojho životného času musíte vymeniť za peniaze. Nespravte zlý obchod.

Veľa vecí, ktoré dnes robíme nemá žiadny koniec. Predtým sme prečítali knihu. Teraz čítame „internet“. Ten sa však nedá prečítať. Stále pribúda.

Nainštalujte si časomieru

Možno máte pocit, že na internete netrávite až tak veľa času. Radšej si to overte. Čas sa dá využiť efektívnejšie. Nie tréningom poruchy pozornosti. Napríklad rescuetime.com je služba, ktorá vám umožní sledovať, koľko hodín denne zmárnite činnosťami, ktoré na prvý pohľad vyzerajú tak, že trvali len chvíľku. Lenže tých chvíliek môže byť aj niekoľko sto za deň.

V minulosti bol zlý prístup k informáciám. Momentálne je informácií pre zmenu tak veľa, že sa navzájom „vytláčajú“ z našej pozornosti. Obeť prúdu správ má v konečnom dôsledku rovnako zlý prístup k informáciám, ako to bývalo v minulosti. Informácií máme veľa. Ale mnohé sú chybné.

Fake news, banality, lacné články, statusy a správy na sociálnych sieťach ľahko zahltia a vyčerpajú kapacitu našej pozornosti.

V tejto knihe sa dozviete, čo sa aktuálne deje na internete. Odporúčam ju prečítať každému, kto má pocit, že “na internete je všetko” a že informácie stačí vygoogliť. Môže sa totiž stať, že si obraz sveta zložíte z chybných informácií. V tejto knihe sa naučíte, ako vnímať informácie na internete. Aj to, ako sa brániť závislosti do ktorej sa niektoré firmy aktívne snažia uvrhnúť svojich používateľov.

Overujte si zdroje dát, ktoré čítate

Ak čítate nejaký článok, podočkom kontrolujte 3 informácie: Kto článok napísal? Anonymné články nečítajte. Skoro určite sú to chybné informácie, polopravdy, alebo propaganda. Ak je

Stop digitálnej závislosti

Máte pocit, že ste závislí od mobilu, alebo internetu? Skôr, než s tým niečo spravíte: V skutočnosti nie ste závislí od zariadenia, ale od toho,

Nepoužívajte notifikácie!

Prichádza vám veľa upozornení? Odporúčam vám, úplne si vypnite oznamovanie nových správ sociálnych sietí a aplikácií. Vypnite všetky automaticky generované notifikácie! Aplikácie aj zariadenia sa

Bublina internetového pozlátka

Z videí a článkov sa na nás valia senzácie, šoky a extrémy. To preto, že bežné správy už sú pre ohlušenú pozornosť fádne. Naše životy

Affiliate marketing. Zarobíte si?

Affiliate web sa dá voľne preložiť aj ako „pridružený web“, alebo „partnerský web“. Odborne to však znamená provízny systém predaja. Cieľom tvorcu affiliate webu je

Chcete mať vlastný web?

Možno ste niekde čítali nadšený článok, ako skvelo sa na webe dá zarobiť. Vyrobíte ho raz a potom vám už budú len chodiť peniaze na účet! Nie